Kasseapparat til en computer

Den 1. januar 2015 indgik de andre regler i eksistensen, der godt udvider udvalget af mennesker, der opretter en virksomhed, hvilket vil afhænge af de obligatoriske poster på den skattemæssige mængde posnet bingo hs ej. For denne faktor kræver mange enheder køb af et kasseapparat. Desværre er der en lille omkostning. Fordi sælger af kasseapparat er klar over, at der er købere uden grund til værdi, er det usandsynligt, at de vil reducere priserne. Derfor kan man se høje omkostninger for investoren, der køber et kasseapparat. Ved du dog, at iværksættere for første gang kan regne med et gennembrud i udgifterne til at købe et kasseapparat?

I overensstemmelse med art. 111 sektion 4 personer, der begynder at registrere omsætningen og det skattebeløb, der forfalder på det skattemæssige beløb, kan fra skatten trække de omkostninger, der er afholdt til køb af hvert kasseapparat med et beløb på 90% af dets værdi, dog højst PLN 700.Hvad skal der gøres for at opnå refusion af købsomkostninger til kassaapparat? Skatteyderen i det aktuelle projekt skal returnere en skriftlig anmeldelse, hvor han vil informere om antallet af købte kasseapparater. De respekteres til lederen af ​​det relevante skattekontor. Det skal forberedes, før de solgte varer registreres for det beløb, det tager. Husk, at hvis vi overskrider denne titel, modtager vi ikke nogen refusion, så det er værd at holde øje med tiden. Vi skal også være opmærksomme på det faktum, at hvis vi kun har et kasseapparat, kræver vi ikke, at det oprettes på en separat form - det er nok at udfylde den aktuelle formular til kasseapparatinstallation på ansøgningsskemaet. Det samme kan imidlertid være åbenlyst for at minde dig om, at grundlaget for refusion for køb af et kasseapparat vil være en kvittering (eller andet købssymbol. Lad os beholde ham.Hvordan kommer spørgsmålet om tilbagebetaling af køb af kasseapparater til gode for momsbetalere? Vi mener, at momsskatteydere kun har chancen for at afregne køb af et kasseapparat i en momsaftale for det tidspunkt, hvor de begyndte at registrere salget på det skattemæssige beløb. Ved afregning i den månedlige procedure kan momsudbetaleren opdele skatten til kontoen i 25% (men ikke mere end 175 PLN i tilfælde, hvor der er et overskud af den betalte skat over forfalden. I en lignende situation kan en momsudbyder, der betaler kvartalsvis, udgøre 50% af det refunderbare beløb, men ikke mere end 350 PLN.