Kasseoversigtens forpligtelse overstiger graensen

Vi styrer butikken, hvor omsætningen registreres, samtidig med at kassekontoret opretholdes. Ofte vil kunderne købe i fremmed valuta for købte varer, hovedsagelig i euro. Er posten på udenlandsk valuta yderligere?

I forhold til kunst. 111 par. 3a punkt 1 i momsloven, ved at føre registre ved hjælp af kasseapparater er momspligtige forpligtet til at udskrive en skattekvittering eller faktura for ethvert salg og desuden at udstede et trykt dokument til kunden.

I § 10, stk. 1 punkt 14 i forordningen vedrørende tekniske betingelser, også når det er angivet i § 8 par. 1 punkt 14 i bekendtgørelsen om kasseapparater, som medfører, at data skal opfyldes på en skattekonto, skal vi nødvendigvis betyde den valuta, hvor salget registreres, i det mindste for hele bruttosalgsbeløbet.

De vigtigste kriterier og tekniske betingelser, der skal opfyldes af kasseapparater, er registreret i kapitel 2 i forordningen vedrørende tekniske forhold.

Ja, hvad angår § 14, stk. 1 denne rigtige program til salg i butikken skal have, bl.a. funktion: Hvordan skatteyderne indførelsen af omdøbning den valuta, som salget er registreret, eller dens forkortelse, og selv programmeret forud for ændringen ved at indtaste dato og klokkeslæt ændringer; gemme dato og starttidspunkt for at holde salgsrekorder i en anden valuta i den finanspolitiske hukommelse, og også omdannelsen af summen af mængden af bruttosalg af lange valuta, til resultatet af konverteringen med administrationen af kurset og afvikling af betaling, du har brug placeres på den finanspolitiske kvittering den finanspolitiske logo med logoet for valutaerne ; konvertering skal oprettes med en følsomhed ikke mindre end seks decimaler, og effekten af konverteringen skal afrundes til to decimaler.

Især genvej til at markere navnene på fremmed valuta tager betegnelser, som anvendes af den polske Polish Bank.

Således, hvis den skattepligtige vil sælge materialer til arbejdet hos forbrugere, der betaler værdi i fremmed valuta, så i princippet skal være et kasseapparat, der er arrangeret i et forhold, der tillader omregningskursen.

Fra det formular, der blev illustreret i spørgsmålet, kan det udledes, at prisen for købte produkter behandles som opkrævet i euro, mens kontraktens værdi vil blive specificeret i zlotys. De regler, der siger moms, regulerer ikke spørgsmålet om, hvilken valutakurs vi skal svare på for at omregne zlotybeløbet til euro.